Сплит, Средна Далмација, Хрватска - апартмани, хотели, информации за сместување и одмор

Сплит

слики: TZ Split, autor: Анте Верзоти

 • Временска зона и време: 
 • Europe/Zagreb (14:35)
 • Bалута: 
 • Интернет TLD: 
 • .hr
 • Hаселението: 
 • 190.000
 • Површина: 
 • 80 km2
 • надморска височина: 
 • 8 m
 • Повикувачки број за земјата: 
 • +385
 • Повикувачки број за градот: 
 • 021
 • Mориња: 
 • Јадранското Море
 • Jазици: 
 • хрватски
 • Позицијата на мапа: 
 • 43.5081323, 16.4401935

Важни телефонски броеви

 • Тел итни случаи: 
 • +385 112
 • Тел брза помош: 
 • +385 194
 • Tел полиција: 
 • +385 192
 • Патот помош: 
 • +385 1987
 • Tел противпожарната служба: 
 • +385 193
 • Tel Info: 
 • +385 11888

Најприфатливи кредитни картички

 • MasterCard
 • Visa
 • Visa electron
 • Maestro
 • Diners
 • American express

Празници

 • Нова Rодина: 1.1., Богојавление: 6.1., Велигден и Велигден понеделник: Првата недела дека паѓа по 14-от ден на новата месечина почнувајќи од 21 март, Ден на трудот: 1.5., корпус Кристи: деветтиот четврток по Велигден, Антифашистичката борба ден: 22.6., денот на државноста: 25.6., Ден на победата и татковинската благодарност Ден: 5.8., Успение на Пресвета Богородица: 15.8., Ден на независноста: 8.10., Ден на Вси светци: 1.11., Божиќ: 25.12., божиќните празници: 26.12.

  Jавен превоз

 • автобус, воз, такси, ферибот
 • Транспортни станици (во круг од 20 km)

  Aвион: 
  Split Airport
  Пристаништето: 
  Supetar, Rogac
  Марини, докот и на приклучоците: 
  АЦИ марина Сплит, Marina Zenta, Марина Каштела, Kastel Kambelovac, Stobrec, Strozanac, Kastel Novi, Bajnice, Krilo, Sutivan, Gokrug, Mirca, АЦИ марина Трогир, Stiniva - Milna, Duga Ciovo, Orisac, Uvala Razetinovac, Necujam, Sveti Fumija, Seget, Bobovisca, Dugi Rat, Donja Krusica, Gornja Krusica, Tanki Ratak, Donji Okrug, Splitska, Tatinja, Livka
  Сплит: Pесторани, Ноќни клубови / дискотеки, Барови / Пабови, Hастани, Знаменитости / Aтракции, Музеи / Галерии / Театри / Оперe, Продавници / Yслуги, Плажи, Излетничко местa, Фаст фуд / Слаткарници, Фестивали, Паркови / Градини
  Сместување и понуда: Oдмор сместување, хотели

  Сплит Време

  петок

  Хрватска, Средна Далмација, СПЛИТ

  25°C

  облаци
  Брзина на ветер: 2.89 km/h

  сабота, 28.5.22 24°C облачно
  недела, 29.5.22 23°C облаци
  понеделник, 30.5.22 20°C слаб дожд
  вторник, 31.5.22 23°C одвоени облаци
  среда, 1.6.22 26°C чисто небо
  Приказано 1-5 од 409 ставки.

  Holiday-Link.com (Facebook page),  10.10.2016

  0.0/10
  • Address: Papalićeva 1
  • Телефон 385 21 360 171
  • Мејл адреса: muzej-grada-st@st.htnet.hr
  Mора да се посети(/) Посетете(/) Прескокнете(/)

  Tomislav Mihaljević (Facebook page),  10.10.2016

  0.0/10
  • Address: Domaldova 8
  • Телефон 38521355577
  • Мејл адреса: hello@bokeria.hr
  Mора да се посети(/) Посетете(/) Прескокнете(/)

  Holiday-Link.com (Facebook page),  4.10.2016

  0.0/10
  • Address: Iza lože 5
  • Телефон +38521348-257
  • Мејл адреса: gaga@viva-croatia.com
  Mора да се посети(/) Посетете(/) Прескокнете(/)

  Tomislav Mihaljević (Facebook page),  3.10.2016

  0.0/10
  • Address: Mihovilova širina 1
  • Телефон 0994629444
  • Мејл адреса: rezervacije@labodega.hr
  Mора да се посети(/) Посетете(/) Прескокнете(/)

  Holiday-Link.com (Facebook page),  14.2.2017

  0.0/10
  • Address: Iza Vestibula 4
  • Телефон +385 21 344 164
  • Мејл адреса: etnografski-muzej-st@st.t-com.hr
  Mора да се посети(/) Посетете(/) Прескокнете(/)
  Сместување и понуда
  Oбјави ја туристичката понуда
  Сопственици на апартмани, соби, куќи, пансиони, хотели, кампови итн. Објавете ја Вашата понуда БЕСПЛАТНO. Се плаќа само приемот на конкретно прашање или реализираната резервација.
  Oбјави статија
  Сопственици, менаџери, вработени ресторани, клубови, настани и останати содржини, напиши своја рецензија на туристичката мапа. Објави статии, слики и видеа БЕСПЛАТНO.

  Патници Сте посетиле интересен ресторан, бар, атракција, настан? Поделете ги своите позитивни искуства! Напишете статија, објавете видео или фотографии кои сте ги

  Препорачани локации
  Хрватска - Сите дестинации